Julidochromis cf. marlieri 'Maleza (Mamalesa) Island'
J. sp. 'Marlieri Maleza (Mamalesa)' Maleza Island
Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.
V akvariju imejmo samo en par. Na začetku je dobro nabaviti 5 do 6 rib in nato počakati, da se izoblikuje par, ostale pa nato odstranimo. Ko se enkrat izoblikuje par ta postane namreč pri obrambi svojega teritorija zelo agresiven in je velika verjetnost, da bodo ostali primerki pobiti.
Par lahko imamo skupaj z drugimi Tanganjiškimi ostrižniki podobne velikosti, ki pa naseljujejo druga področja akvarija.
Ad Konings med J. marlieri prišteva tudi v akvaristiki zelo znano varianto iz lokacije na jugu jezera v Zambiji, to je varianta 'Kombe'. V akvaristiki, je ta varianta velikokrat napačno poimenovana 'Gombe' (Nacionalni park Gombe je namreč na čisto drugi lokaciji jezera in sicer na severu v Tanzaniji). Značilno za tole varianto in podobno velja še za variante 'Katoto', 'Samazi' in 'Halembe' je, da zrastejo precej manjše od drugih variant v jezeru (do 8 cm), zaradi česar jo precej drugih avtorjem prišteva med vrsto J. transcriptus oz. tudi J. sp. 'transcriptus'. Ad Konings pa jo na podlagi vzorca po telesu in predvsem črte pod očesom, ki je značilna z J. marlieri prišteva med tole vrsto in pravi, da gre podobno kot pri nekaterih drugih vrstah za pritlikavo varianto J. marlieri (istega mnenja je še za preostale prej naštete variante - 'Katoto', 'Samazi' in 'Halembe').
Zaenkrat torej ostaja precej nasprotij pri razvrščanju določenih variant med obstoječe vrste, sploh pri teh variantah, ki so nekje vmes med posameznimi vrstami. Mogoče bi bilo še najpravilnejše, da vse te variante imenujemo npr. kar po lokacijah J. sp. 'Kombe', itd...
Upajmo, da bomo v prihodnosti s pomočjo DNA analiz lažje razvrstili te variante med že obstoječe vrste ali pa mogoče celo ugotovili, da gre v teh primerih za neke nove vrste in več ne bo toliko nesoglasij.
Na spodnjih mapah pa je prikazana torej trenutno znana distribucija J. marlieri po Ad Koningsu, s tem, da sta zgoraj omenjeni lokaliteti, ki vzbujata dvome poimenovani z 'J. sp.'..
Fotografija: © by African Diving Ltd
Fotografija: © by Benoit Jonas
Fotografija: © by Heinz Büscher