Tropheus brichardi 'North of Kigoma'.jpg Tropheus duboisi 'Kigoma'.jpg Xenotilapia bathyphilus 'Kigoma'.jpg Xenotilapia boulengeri 'Kigoma'.jpg Xenotilapia flavipinnis 'Kigoma'.jpg
Previous pageNext pageXenotilapia bathyphilus 'Kigoma'
Fotografija:

© by Evert van Ammelrooy

Skupina/Rod: Ectodini/Xenotilapia
Biotop: Živi na večjih globinah peščenega oz. blatnega dna. Najdemo jih od globine 20 m pa vse do globine 100 m, le redko pa zaidejo tudi v plitvejše vode.
Običajna odrasla velikost: Največja izmerjena velikost tega ostrižnika v jezeru je bila 10 cm, približno to velikost doseže tudi v akvariju. Samice so za kak cm manjše od samcev.
Razlika med spoloma: Kot je tipično za ustonoše so samice malenkost manjše od samcev. Prav tako samice niso tako intenzivnih barv kot samci in so sivkaste.
Priporočljiva velikost akvarija: 200 L
Ureditev akvarija: Na dnu akvarija naj bo droben pesek. Kamnov je lahko le nekaj, tako da naj bo čimveč odprtih peščenih območij.
V 200 L akvarij lahko zaradi precejšnje agresivnosti samca znotraj vrste naselimo le enega samca z nekaj samicami. V primeru večjega akvarija (dolžine vsaj 150 cm) pa lahko imamo tudi skupino teh ostrižnikov z več samci.
V dovolj velikem akvariju jih lahko naselimo skupaj z manjšimi vrstami iz rodu Neolamprologus in Cyprichromis.
Hrana: Mesojed. Zadržujejo se v manjših skupinah (do 20 rib) in nekaj milimetrov nad peskom prežijo za majhnimi nevretenčarji.
Razmnoževanje: Ustonoša. Samec si ustvari in vzdržuje teritorij v obliki kupole, ki ga zgradi iz peska. Ti teritoriji so lahko visoki več kot 10 cm. Posamezni teritoriji različnih samcev so ponavadi v razdalji najmanj enega metra. Drst se zgodi kjer koli na teritoriju in ne nujno v središču. Število jajčec je ponavadi med 15 in 20 in so velikosti okrog 3 mm, kar je kar precej za tako majhno vrsto. Samec oplodi jajčeca, ki jih nato v usta pobere samica in jih nosi približno 3 tedne preden jih izpusti. Pri tej vrsti do zdaj ni bilo zaznano, da bi po izpustitvi mladic starša posvečala kakršno koli skrb varovanju mladic, torej jih takoj zapustita.
Agresivnost: Samci znajo biti precej teritorialni in agresivni znotraj svoje vrste. Zato je najboljše, da imamo v akvariju enega samca z nekaj samicami. V dovolj velikem akvariju (dolžine vsaj 150 cm) pa lahko imamo tudi skupino teh ostrižnikov z več samci.
Komentar: Xenotilapia, ki živi na večjih globinah.

Xenotilapia bathyphilus 'Kigoma'
Fotografija: © by Evert van Ammelrooy




Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.