Interochromis loocki 'Kerenge Island'.jpg Julidochromis marksmithi 'Kerenge Island'.jpg Lepidiolamprologus kamambae 'Kerenge Island'.jpg Neolamprologus brichardi 'Kerenge Island'.jpg Neolamprologus cylindricus 'Kerenge Island'.jpg
Previous pageNext pageLepidiolamprologus kamambae 'Kerenge Island'
Fotografija:

© by African Diving Ltd

Skupina/Rod: Lamprologini/Lepidiolamprologus
Biotop: Naseljuje vmesno okolje med skalami in peskom. Obarvanost tega ostrižnika se lepo zlije z barvo peska v tem okolju. Biotop se razlikuje od tistega, kjer ponavadi najdemo vrsto L. kendalli, ki se ponavadi sestoji iz skal najrazličnejših velikosti in številnih temnih jam, ki jih te skale ustvarjajo. L. kamambae pa se v glavnem zadržujejo nekje pol metra nad peščenim dnom. Ponavadi nad tem peščenim dnom najdemo le posamezne primerke velikosti med 15 do 20 cm. Medtem ko pa manjše primerke velikosti do 10 cm, za razliko od odraslih, najdemo tudi v parih oz. manjših skupinah (ponavadi skupino tvorijo 4-je posamezniki).
Običajna odrasla velikost: Zraste do velikosti okrog 20 cm.
Razlika med spoloma: Razen razlike v velikosti (samci so večji) ni vidnih razlik med spoloma.
Priporočljiva velikost akvarija: 500 L (priporočljiva je dolžina 200 cm)
Ureditev akvarija: Z vidika akvaristike ta vrsta še ni poznana, ampak pogoji in obnajšanje te vrste je najverjetneje zelo podobno vrsti L. kendalli, zato podajamo spodaj identičen opis in zahteve za to vrsto, kor smo jih za L. kendalli.
V akvariju naj bo predvsem precej kamnov, s pomočjo katerih ustvarimo čim več prehodov in jam. Akvarij naj ima obvezno pokrov in zaprte vse luknje, saj lahko že pri mali velikosti hitro skočijo iz akvarija.
V akvariju lahko imamo par ali pa posamezen primerek. Znotraj vrste so izjemno agresivno in v primeru, da bo v akvariju več kot par, se bodo z veliko verjetnostjo pobili. Če kupujemo mladice, je priporočljivo, da jih kupimo cca. 6 kom in ko se izoblikuje par ostale ločimo. Za sostanovalce lahko v dovolj velikem akvariju izberemo ostale mesojede Tanganjika ostrižnike, ki pa so dovolj veliki, da jih Lepidiolamprologus kendalli ne bi vzel za malico (npr. vrste iz rodu Altolamprologus, Chalinochromis...)
Hrana: Mesojed (carnivore) oz. natančneje predator (piscivore). Podobno kot ostali večji Lepidiolamprologusi je tudi L. kamambae predator, ki se v glavnem hrani z manjšimi ostrižniki. V akvariju je potrebno zagotoviti hrano z veliko vsebnostjo proteinov. Ponudimo jim razno zmrznjeno hrano (ribe, krill,...).
Razmnoževanje: Razmnoževanje te vrste v naravnem okolju še ni bilo opazovano, ampak je verjetno zelo podobno kot pri L. kendalli. Glede na opazovanja tvori pare in najverjetneje odlaga jajčeca na odprt prostor, saj gre za dovolj velikega ostrižnika, ki lahko obrani jajčeca pred drugimi vrstami.
Agresivnost: Predvsem znotraj vrste znajo biti zelo agresivni.
Komentar: Razen izredno minimalnih morfoloških razlik je ta vrsta morfološko identična vrsti Lepidiolamprologus kendalli. Najbolj opazna razlika med tema dvema vrsta je v barvi vzorca po telesu, ki je svetlejša pri L. kamambae (znajo pa biti tudi določene geografske variante L. kendalli precej svetle). Zgleda, da je ta svetlejša barva prilagoditev na življenje na peščenim dnom, saj se tako lepše zlije z okolico.
Vrsto L. kamambae sta odkrila okrog otoka Kamamba (slika spodaj) brata Magnus in Mikael Karlsson, kasneje (2012) pa jo je opisal Kullander. Po omenjenem otoku je vrsta dobila tudi ime. Kljub temu, da sta vrsti L. kendalli in L. kamambae zelo podobni, pa ju lahko vseeno smatramo za dve različni vrsti saj med njima obstajajo minimalne morfološke razlike, za razliko od L. nkambae in L. kendalli, ki sta morfološko identični vrsti. P. Tawil pa je sicer mnenja, da bi morali L. kamambae obravnavati le kot podvrsto vrste L. kendalli.

Lepidiolamprologus kamambae 'Kerenge Island'
Fotografija: © by African Diving Ltd


Primerjava različnih vrst Lepidiolamprologus:
A.) Lepidiolamprologus kamambae 'Kamamba Island'; B.) L. kendalli 'Muzi'; C.) L. elongatus 'Udachi'; D.) L. profundicola 'Kansombo'
Fotografije: © by Mikael Karlsson and Magnus Karlsson (African Diving Ltd)




Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.