Julidochromis cf. marlieri 'Katili'.jpg Neolamprologus brichardi 'Katili'.jpg Neolamprologus cylindricus 'Katili'.jpg Neolamprologus pulcher 'Katili Bay'.jpg Neolamprologus sexfasciatus 'Katili'.jpg
Previous pageNext pageNeolamprologus cylindricus 'Katili'
Fotografija:

© by Mattia Matarrese

Skupina/Rod: Lamprologini/Neolamprologus
Biotop: Skalno okolje. Za razliko od vrst N. leleupi, N. longior in N. mustax naseljuje vrsta N. cylindricus nekoliko bolj plitve vode in sicer jih ponavadi najdemo v zgornjih 10 m skalnega okolja (ostale tri vrste večinoma pod 20 m). Vedno se zadržujejo zelo blizu skal in jam, v katere lahko pobegnejo pred predatorji, jame pa jim služijo tudi kot prostor za razmnoževanje.
Običajna odrasla velikost: Zrastejo do velikosti 10 cm. V akvariju lahko še kak cm ali dva več.
Razlika med spoloma: Samci so večji od samic drugače pa vizualnih razlik med spoloma ni.
Priporočljiva velikost akvarija: 200 L (za par)
Ureditev akvarija: Glede zahtev v akvariju so zelo podobnim vrstama N. leleupi in N. longior. V akvariju je obvezno potrebno zagotoviti posamezne jame, ki jih ustvarimo s kamenjem. Ta ostrižnik namreč neprenehoma plava v in izven jam, v njih pa se tudi razmnožuje. Je ostrižnik, ki ostane vedno bližini kamnov.
Zaradi velike agresivnosti znotraj vrste, nikoli ne naselimo v akvarij več kot enega samca. Najbolje je, da imamo v akvariju enega samca in eno samico ali dve samici. Na začetku je dobro vzeti več primerkov mladic (5 do 7) in počakati približno 8 mesecev, da se izoblikuje par, nato pa preostale ločimo iz akvarija. Formiran par lahko imamo v akvariju velikosti nekje 120x40 cm oz. volumna nekje 200 L. A če pride do razdrtja para lahko tudi v takem akvariju samec hitro ubije samico. Zato je priporočljiv še večji akvarij, večji akvarij pa je priporočljiv tudi v primeru skupinskega akvarija. V tem primeru naj bo ta volumna vsaj 300 L oz. še boljše dolžine vsaj 150 cm. V takem akvariju jih lahko imamo skupaj z drugimi robustnejšimi Tanganjika ostrižniki iz skupin Neolamprologus, Altolamprologus, Cyprichromis... Nikoli pa jih ne naselimo skupaj s podobnimi vrstami kot so npr. N. leleupi, N. longior, Julidochromisi...
Hrana: Mesojed. V naravi se v glavnem hranijo z raznimi nevretenčarji, ki jih pobirajo iz razpok med skalami. V akvariju jim ponudimo razno zmrznjeno in živo hrano.
Razmnoževanje: Razmnožuje se izključno v jamah, če teh ni, do drsti ne bo prišlo. Drst se zgodi v jami samice. Samica odloži jajčeca na steno jame, ki jih nato samec oplodi. Jajčec je ponavadi okrog 50 do 100 (lahko tudi več). Samica ostane v jami ponavadi zelo dolgo, dokler le te ne splavajo. Samec pa se po drsti le redko vrne v jamo.
Agresivnost: Znotraj vrste so zelo agresivni. Do ostalih vrst pa ne kažejo agresije in jih pustijo tudi v akvariju pri miru, če je le ta dovolj velik. Zavzeto bodo namreč branili le svoj teritorij okoli jame.
Komentar: Po obliki telesa in tudi po obnašanju so zelo podobni vrsti N. leleupi oz. po obliki telesa še bolj vrsti N. longior, saj imajo tudi N. cylindricus dolgo in elegantno telo. Se pa po obarvanosti in predvsem po vzorcu po telesu zelo razlikujejo od vrst N. longior in N. leleupi.
Vrsta N. cylindricus naseljuje jugo-vzhodno obalo jezera Tanganyika. In sicer jo najdemo od mesta Karema do Kombe (po Ad Koningsu do otoka Mbita).
Pri tej vrsti za razliko od vrst N. leleupi, N.longior in N. mustax, polikromatizem ni prisoten. Vse geografske variante te vrste so si med sabo precej podobne, razen ene izjeme. Magnus in Mikael Karlsson sta namreč pri otoku Izinga odkrila populacijo N. cylindricus, ki se razlikuje od vseh preostalih. To geografsko varianto sta poimenovala Neolamprologus cylindricus 'Green'. Ta varianta se od veh ostalih razlikuje po tem, da ima pod hrbno plavutvijo le 4 proge, vse ostale variante imajo teh prog 5. V akvaristiki se sicer pojavlja še tako imenovan "Golden cylindricus", za katerega pa Ad Konings pravi, da je najverjetneje hibrid med vrstama N. leleupi in N. cylindricus.

Neolamprologus cylindricus 'Katili'
Fotografija: © by Mattia Matarrese




Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.