Neolamprologus sexfasciatus 'Kanoni'.jpg Neolamprologus sp. 'pectoralis elongate' Kanoni.jpg Neolamprologus splendens 'Kanoni'.jpg Ophthalmotilapia sp. 'whitecap' Kanoni.jpg Tropheus sp. 'limespot' Kanoni.jpg
Previous pageNext pageNeolamprologus splendens 'Kanoni'
Fotografija:

© by Ad Konings

Skupina/Rod: Lamprologini/Neolamprologus
Biotop: Naseljujejo plitvo skalno okolje. Najdemo jih na globinah od 2 do 9 m v manjših skupinah, ki še zdaleč niso tako številčne kot npr. skupine vrst N. brichardi in N. pulcher.
Običajna odrasla velikost: Zrastejo do velikosti okrog 7 cm, v akvariju lahko malenkost večji (od 8 do 9 cm).
Razlika med spoloma: Samci in samice so na izgled zelo podobni, so pa samci malenkost večji.
Priporočljiva velikost akvarija: 100 L (za samca z eno ali dvema samicama)
Ureditev akvarija: V akvariju naj bo precej kamnov, s pomočjo katerih oblikujmo čim več prehodov in jam. Na dnu akvarija naj bo droben pesek.
Naselimo jih v paru ali pa dve samici na enega samca. V primeru večjega akvarija jih lahko imamo tudi v skupinskem akvariju, kjer bo vsak ostrižnik iz te vrste branil razmeroma majhen teritorij (svojo jamo).
Hrana: Mesojed. Prehranjuje se z raznimi manjšimi nevretenčarji (insekti, cyclopsi,...). V akvariju jim poleg kvalitetne komercialne hrane ponudimo razno živo in zmrznjeno hrano.
Razmnoževanje: Drstijo se skozi vse leto. Par je šibko povezan. Vsak izmed para ima svojo jamo, ki jo brani. Samec obišče samico le kadar se pari. Število mladic je zelo malo, zato tudi ne zapolnijo akvarija tako hitro, kot kolonialne vrste "Princess", kot so N. pulcher, N. brichardi, N. olivaceous... Mladice in mlajši ostrižniki imajo po telesu pikčast vzorec, ki pa s starostjo izgine.
Agresivnost: Znotraj vrste niso preveč agresivni, do drugih vrst pa znajo biti agresivni predvsem pri branjenju teritorija in pri čuvanju mladic.
Komentar: Tale vrsta se je v začetku prodajala kot črna oblika N. brichardi (New black brichardi). Lahko bi jo uvrstili nekako vmes med N. savoryi in pa med naprednejše kolonialne vrste iz tega kompleksa. Z N. savoryi ima skupno veliko glavo, nizko stopnjo reprodukcije, temnejšo obarvanost in vertikalne proge po telesu. Te proge so številčnejše kot pri N. savoryi ampak manj številčne kot pri naprednejših vrstah iz brichardi kompleksa. Zaenkrat še ni znano ali N. splendens predstavlja vmesno stopnjo razvoja na poti k naprednejšim kolonialnim vrstam, ali pa je posledica hibridizacije, kot je npr. dokazano za vrsto N. marunguensis.
Tesno povezana s tole vrsto je vrsta Neolamprologus helianthus, ki jo je Heinz Büscher opisal kot drugo vrsto. N. helianthus se z lahkoto loči od N. splendens po tem, da je bolj rumenkosto-oranžno obarvana (N. splendens je temnejša - violična do črna). Drugače pa sta ti vrsti zelo podobno, njuno obnašanje je zelo podobno, naseljujeja pa tudi podobna območja a na različnih lokacijah. Od ostalih Princes (npr. od N. brichardi) se N. splendens in N. helianthus ločita po značilni črni označbi za očmi v obliki črke "V".
N. splendens naselujeje območje med lokacijama Longola in Kanoni, medtem ko vrsto N. heliantus najdemo malo južneje in sicer med Lunangwa River in Kalo (glej mapo spodaj).



Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.