Chalinochromis brichardi 'Kalambo Lodge'.jpg Cyathopharynx furcifer 'Kalambo Lodge'.jpg Cyprichromis coloratus 'Kalambo Lodge'.jpg Cyprichromis sp. 'leptosoma jumbo' Kalambo Lodge.jpg Ectodus descampsii 'Kalambo Lodge'.jpg
Previous pageNext pageCyprichromis coloratus 'Kalambo Lodge'
Fotografija:

© by Ad Konings

Skupina/Rod: Cyprichromini/Cyprichromis
Biotop: Odprte vode globokih skalnatih obal. Najdemo jih v velikih jatah skupaj z C. leptosoma, C. pavo in C. sp. 'leptosoma jumbo'. Živijo na globinah od 7 do 30 m.
Običajna odrasla velikost: Je precej velika vrsta Cyprichromis, ki zraste do velikosti 14 cm.
Priporočljiva velikost akvarija: 400 L
Ureditev akvarija: So jatne ribe, ki živijo v jezeru v zelo velikih skupinah (lahko tudi več tisoč primerkov). V akvariju jih imejmo vsaj 10 ali več. Razmerje samcev in samic je lahko 1:1, še boljše pa je, če sta na enga samca 2 samici.
Akvarij uredimo tako, da bo v njem nekaj večjih kamov, ki bodo služili kot zaščita ogroženim posameznikom. Naj pa ne bo teh kamnov preveč, saj moramo zagotoviti tudi dovolj odprtega prostora za plavanje. Izbira peska za te ostrižnike ni bistvenega pomena, saj se ne prehranjujejo iz dna akvarija, pesek pa tudi nima pomena pri razmnoževanju te vrste.
Ker zna biti ta vrsta relativno agresivna, je ne naselimo skupaj z mirnimi in šibkimi Tanganjiškimi ostrižniki.
Hrana: Mesojed. Prehranjuje se v glavnem z planktonom in majhnimi rakci v odprtih vodah.
Razmnoževanje: Materinska ustonoša. Samec vzdržuje tri-dimenzionalni teritorij v odprtih vodah in poizkuša privabiti samice, ki plavajo mimo na parjenje. Če se samica odzove samec upogne telo in začne tresti trebušni plavuti. Ko se samica dodakne trebušne plavuti, samec izpusti spermo, samica pa hitro odloži jajčece (ali več teh) in jih takoj za tem pobere v usta. Tole se nadaljuje, dokler samica ne odloži vseh jajčec. Samica nosi jajčeca približno tri tedne.
Agresivnost: C. coloratus zna biti relativno agresivna in teritorialna vrsta, zato ni priporoljivo, da jo naselimo skupaj z občutljivejšimi vrstami peščenega dna (npr. Xenotilapijami). Se pa dobro obnese skupaj z nekoliko bolj robustnimi vrstami, ki živijo na peščenem dnu (npr. Callochromisi).
Komentar: Prej je bila ta vrsta poznana pod imenom Leptosoma Goldfin oz. tudi Grandiosus. Sprva pa je bila celo domneva, da je to ista vrsta kot C. sp. 'leptosoma jumbo' a je bilo to kasneje ovrženo. Dokaz za to je tudi, da obe ti vrsti najdemu skupaj na lokaciji Isanga.
C. coloratus naseljuje območje med 'Kalambo' (reka, ki obemen predstavlja mejo med Tanzanijo in Zambijo) in Mbete. Domneva je, da bi naj naseljevala tudi južni del Ulungu Escapment.
Samci te vrste so polimorfni (samci iste populacije so različno obarvani). Zanimivo je, da imajo samci z modro repno plavutjo, rumeno hrbtno plavut in samci z rumeno repno plavutjo, modro hrbtno plavut.



Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.