Gnatochromis permaxilliaris 'Kalala'.jpg Neolamprologus brichardi 'Kalala Island'.jpg Neolamprologus buescheri 'Kalala Island'.jpg Neolamprologus caudopunctatus 'Kalala Island'.jpg Neolamprologus furcifer 'Kalala Island'.jpg
Previous pageNext pageNeolamprologus buescheri 'Kalala Island'
Fotografija:

© by African Diving Ltd

Skupina/Rod: Lamprologini/Neolamprologus
Biotop: Globoko skalno okolje prekrito s sedimentom. Ponavadi živi na globinah večjih od 20 m. Na določenih lokacijah, npr. na lokaciji Isanga v Zambiji, pa jih najdemo tudi na globinah 10 m. Živi podobno kot Julidochromisi zelo blizu kamnov in se skoraj nikoli ne odmakne za več kot 30 cm.
Običajna odrasla velikost: Samci zrastejo do velikosti 10 cm, samice so nekoliko manjše in zrastejo okoli 7 cm.
Priporočljiva velikost akvarija: 150 L (za par)
Ureditev akvarija: V akvariju naj bo čim več kamnov, ki so nameščeni tako, da ustvarimo čim več prehodov in jam. Zelo priporočljivo je, če so v ozadju akvariji kamni nameščeni čim višje.
V akvariju jih lahko imamo v paru ali pa haremu (npr. samec in dve samici). Če je v akvariju samo en formiran par je dovolj akvarij velikosti 150 L. Za harem rabimo nekoliko večji akvarij, vsaj 200 L. Če jih želimo imeti skupaj z drugimi Tanganjika ostrižniki pa je potreben akvarij velikosti vsaj 300 L, saj so ti ostrižniki zelo agresivni tako znotraj vrste, kakor tudi do drugih ostrižnikov. Za sostanovalce lahko izberemo predvsem Tanganyika ostrižnike, ki naseljujejo druga področja akvarija. Npr. bolj robustne polžarke (L. stappersi, ocellatus,...), ki nam zasedejo peščeno dno in katero izmed vrst iz rodu Cyprichromis, ki zasedejo sredinski del akvarija. Izogibajmo pa se naselitvi skupaj s podobnimi ostrižniki, ki naseljujejo tudi ista področja kot N. buescheri (npr. vrste iz rodu Julidochromis, Chalinochromis,...).
Hrana: Mesojed. V glavnem se prehranjuje z ličinkami insektov, občasno pa tudi z ostalimi manjšimi nevretenčarji. V akvariju mu ponudimo razno živo in zmrznjeno hrano (krill, mysis, cyclops...).
Razmnoževanje: Razmnoževanje pri tej vrsti je razmeroma težavno. So namreč precej izbirčni pri izbiri partnerja, zato je dobro začeti z malo večjim številom mladic, da se izoblikuje kasneje kak par.
Razmnožuje se znotraj jam. Število jajčec je ponavadi malo, redko več kor 20. Jajčeca čuvata oba starša, s tem, da jih znotraj jame čuva le samica, samec pa straži pred jamo.
Agresivnost: Izredno agresiven ostrižnik znotraj svoje vrste, zato v akvariju ne imejmo več kot enega samca. Agresivni pa so tudi do drugih vrst v akvariju. Par lahko imamo sicer v razmeroma majhnem akvariju, ampak glede na to, da par ni testo povezan, zna samec zelo hitro ubiti samico, če pride do razdrtja tega para.
Komentar: Kljub temu, da je to med Tanganyika ostrižniki zelo popularna vrsta, pa je v jezeru razmeroma redko naseljena. Glede zahtev in agresivnosti je ta vrsta zelo podobna N. leleupi in vrstam iz rodu Julidochromis.
Naseljujejo južno polovico jezera. In sicer jih najdemo v državi Congo južno od lokacije Tembwe (Deux), potem ob celotni obali Zambije in v Tanzaniji do mesta Samazi. Distribucija te vrste v jezeru Tanganyika je lepo prikazana tudi na spodnji mapi.

Neolamprologus buescheri 'Kalala Island'
Fotografija: © by African Diving Ltd


Neolamprologus buescheri 'Kalala Island'
Fotografija: © by Tautvydas Pangonis




Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.