Jabarichromis pfefferi 'Isanga'.jpg Julidochromis cf. marlieri 'Isanga'.jpg Julidochromis ornatus 'Isanga Bay'.jpg Lamprologus callipterus 'Isanga'.jpg Lamprologus laparogramma 'Isanga'.jpg
Previous pageNext pageJulidochromis ornatus 'Isanga Bay'
Fotografija:

© by Ad Konings

Skupina/Rod: Lamprologini/Julidochromis
Biotop: Živi v vmesnem peščeno-skalnem okolju na globinah od 5 do 40 m. Podobno okolje naseljuje še vrsta J. regani (ostali Julidochromisi pa živijo v skalnem okolju).
Običajna odrasla velikost: Eden izmed najmanjših Julidochromisov. Samci zrastejo do največ 9 cm, samice pa so za kak cm oz. dva manjše.
Priporočljiva velikost akvarija: 80 L (za par)
Ureditev akvarija: Dno akvarija je potrebno prekriti z drobnim peskom in zagotoviti dovolj kamnov, ki jih namestimo tako, da ustvarimo čim več skrivališč (jam), kamor se lahko poskrijejo.
Ker je znotraj vrste to precej agresivna riba, imejmo v akvariju samo en par. Več kot par lahko imamo samo v precej velikem akvariju. V večjem akvariju jo lahko imamo uspešno skupaj z ostalimi manjšimi oz. srednje velikimi predstavniki Tanganjiških ostrižnikov, ki naseljujejo različna področja akvarija, kot J. orantusi. Take vrste so npr. razni "školjkaši", ribe iz rodu Cyprichromis,...
Hrana: Vsejed. V glavnem se prehranjuje s spužvami, planktonom, algami ter nevretenčarji, ki jih pobira iz aufwuchsa.
Razmnoževanje: Ta vrsta se razmnožuje znotraj jam oz lahko tudi pod kako ravno skalo, ki je le nekaj cm nad peskom. Razmnožujejo se tokom celega leta na vsaka 2 do 4 tedne. Število iker je ponavadi okrog 25. Ikre so zelo majhne, ovalne oblike, iz katerih se čez 2-3 dni izležejo majhne ribice velikosti okrok 0,5 cm. Starša ne skrbita direktno za mladice ampak s čuvanje teritorija omogočita dobre pogoje za njihov obstanek. Mladice prejšnje drsti tolerirata na svojem teritoriju nekje do velikosti 3 cm a jih podita stran od novih iker. Ko pa dosežejo velikost 3 cm, pa jih spodita tudi iz svojega teritorija.
Agresivnost: Znotraj vrste so precej agresivni. Do ostalih vrst pa predvsem pri branjenju teritorija.
Komentar: Lokaliteta na podlagi katere je bila opisana vrsta J. ornatus (Boulenger 1898) prihaja iz "Mbity Rocks", za kar Ad Konings pravi, da je to današnja lokacija Kasakawale. Za to lokaliteto je značilna živo rumena podlaga telesa z dvema intenzivnima črnima linijama vzdolž telesa in dodatno črno linijo na spodnjem delu hrbtne plavuti.
Ker je bilo v prvotnem opisu te vrste kar precej napak, je vrsto ponovno opisal Matthes (1962) na podlagi lokalite iz severnega dela jezera v bližini lokacije Uvira. A Ad Konings za to lokaliteto pravi, da je verjetno bližje vrsti J. transcriptus, kot pa lokaliteti J. ornatus iz lokacije Kasakawale.
Podobni dvomi se pojavlajo za lokalitete severno od lokacije 'Kapampa'. Ena izmed takih je npr. tudi tista iz lokacije 'Korosha', za katero Ad Konings meni da je tudi bližje vrsti J. transcriptus, spet drugi pa so mnenja, da gre za vrso J. ornatus. Dokler ne bo znanih več podrobnosti iz DNA analiz, pa je mogoče celo še najbolj ustrezno ime kar J. sp. 'korosha'.
Trenutno distribucijo vrste J. ornatus po Ad Koningsu si lahko ogledate na spodnjih mapah. Bi pa znalo tudi tukaj priti v prihodnosti, ko bo znano več podatkov analiz posameznih lokalitet, do določenih sprememb.



Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.