0.jpg Eretmodus cyanostictus 'Isaba Point'.jpg Julidochromis marksmithi 'Isaba Point'.jpg Neolamprologus brichardi 'Isaba Point'.jpg Spathodus sp. 'erythrodon isaba' Isaba Point.jpg
Previous pageNext pageJulidochromis marksmithi 'Isaba Point'
Fotografija:

© by African Diving Ltd

Skupina/Rod: Lamprologini/Julidochromis
Biotop: Živi v vmesnem peščeno-skalnem okolju, vendar bližje skalam kot J. regani.
Običajna odrasla velikost: Podobno kot pri vrsti J. regani so tudi pri tej vrsti samice večje (do 12 cm). Samci pa dosežejo velikost nekje do 9 cm.
Priporočljiva velikost akvarija: 100 L (za par)
Ureditev akvarija: Za skupinski akvarij z večjim številom teh ostrižnikov in ostalimi vrstami potrebujemo razmeroma velik akvarij (vsaj 300 do 400 L), saj so znotraj vrste zelo agresivni. Oblikovan par pa lahko že v precej manjšem akvariju (80 do 100 L). Pesek naj bo fin, kamni pa nameščeni tako, da bo čim več skrivališč. V začetku je najboljše nabaviti večje število mlajših ostrižnikov (vsaj 5 do 6) in ko se oblikuje kak par, kar se vidi po teritorialnem obnašanju do drugih, ostale odstranimo iz akvarija (v primeru, da ni dovolj skrivališč) ali pa ta oblikovan par ločimo v samostojni akvarij.
Zagotoviti je potrebno tudi redne menjave vode.
Hrana: Vsejed. V glavnem se hrani z raznimi nevretenčarji, ki jih pobira iz aufwuchsa, pri tem pa zaužije tudi kar nekaj alg.
Razmnoževanje: Ko se enkrat izoblikuje par, ta ostane skupaj tesno povezan. Samica je podobno kot pri J. regani večja od samca. Iker je manj kot pri J. regani in več kot pri J. ornatus (ponavadi tam med 40 do 50). Ko so ikre oplojene, se v roku 2-2,5 dni izležejo mladice, ki začnejo v 5-6 dneh plavati. Mladice varujeta oba starša. Rastejo počasi, ampak ko narestejo od 2-2,5 cm se morajo preseliti stran od staršev, ker lahko le ta postaneta do njih agresivna.
Agresivnost: Znotraj vrste so zelo agresivni. Formiran par sicer lahko imamo že v akvariju velikosti cca. 100 L, za večje število primerkov pa bi rabili precej večji akvarij (čez 300 L).
Komentar: Vrsta J. marksmithi je bila prej poznana kot Julidochromis sp. 'regani kipili', po novi klasifikaciji pa je to samostojna vrsta. Ima nekaj lastnosti od J. ornatus in nekaj od J. regani. Vzorec po telesu in obnašanje je bolj podobno J. ornatus, medtem ko je glede velikosti in tega, da je samica večja od samcev, bližje J. regani. Značilna je živo rumena barva in intenzivne črne horizontalne linije vzdolž telesa.
Naseljuje območje okrog arhipelaga Kipili in pa cca. 30 km severneje okrog Cape Mpimbwe, kjer je tole vrsto zasledil Benoit Jonas.
Ad Konings pa je sicer mnenja, da gre v tem primeru samo za eno izmed variant vrste J. regani in da so med variantami J. regani od severa proti jugu od variante do variante manjše spremembe in če tole varianto obravnamo kot samostojno vrsto, pravi da bi morali isto obravnavati tudi vse druge variante.

Julidochromis marksmithi 'Isaba Point'
Fotografija: © by African Diving Ltd




Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.