Eretmodus cf. cyanostictus 'Ifala Village'.jpg Haplotaxodon microlepis 'Ifala Village'.jpg Lepidiolamprologus profundicola 'Ifala Village'.jpg Neolamprologus brichardi 'Ifala Village'.jpg Neolamprologus furcifer 'Ifala Village' (Mattia Matarrese).jpg
Previous pageNext pageLepidiolamprologus profundicola 'Ifala'
Fotografija:

© by Mattia Matarrese

Skupina/Rod: Lamprologini/Lepidiolamprologus
Biotop: Naseljuje globoko skalno okolje bogato s sedimentom, najdemo jih pa tudi v vmesnem plitvejšem okolju. Živi na globinah od 5 do 100 m.
Običajna odrasla velikost: Samci zrastejo do velikosti okrog 31 cm. Samice ostanejo nekje 25-40% manjše in redko presežejo 20 cm.
Razlika med spoloma: Razen razlike v velikosti (samci so večji) ni vidnih razlik med spoloma.
Priporočljiva velikost akvarija: 700 L (dolžine minimalno 2 m)
Ureditev akvarija: Predvsem zaradi svoje velikosti, potrebe po velikem akvariju in pa tudi zaradi neatraktivne bež obarvanosti je ta vrsta v akvaristiki precej redka.
Akvarij naj bo dolžine vsaj 2 m. V ozadju akvarija naj bo čim več kamnov, ki jih namestimo tako, da oblikujemo jame in prehode, v ospredju akvarija pa naj bo droben pesek.
Imejmo jih skupaj samo z drugimi dovolj velikimi Tanganjika ostrižniki, saj bodo vsi manjši hitro postali njegova malica.
Hrana: Mesojed. Spada med predatorje. Njegova najljubša hrana so mlade ribe drugih ostrižnikov (v jezeru v glavnem z ostrižniki iz rodu Cyprichromis).
V akvariju jim ponudimo razno živo in zmrznjeno hrano (ribe, rakce in podobno).
Razmnoževanje: Zanimivo pri tejle vrsti in prav tako pri vrsti L. elongatus je, da se drsti nekaj dni pred polno luno. Najverjetneje zaradi tega, da lahko potem ponoči obrani jajčeca pred raznimi ponoči aktivnimi somi. Obe ti vrsti se razmnožujeta v plitvih vodah, jajčeca pa odložita kar na odprto mesto. Razmnoževanje v plitvih vodah in ob polni luni prav tako nakazuje, da je to posledica tega, da lahko čim bolj učinkovito obranijo jajčeca.
L. profundicola se razmnožuje v skalnem okolju in jajčeca odložijo na kako veliko vertikalno ali horizontalno postavljeno skalo (razlika v primerjavi z vrsto L. elongatus, ki skoraj vedno odloži jajčeca na vertikalno postavljeno skalo). Jajčeca prav tako odložijo na odprto mesto in jih ne skrivajo, kot je to običaj pri manjših predstavnikih Lepidiolamprologusov. Tak način izvira iz njihove samozavesti glede zmožnosti branjenja jajčec na odprtem prostoru in ne čutijo potrebe po skrivanju jajčec.
Za razliko od vrste L. elongatus, pri kateri jajčeca varujeta oba straša, jajčeca pri vrsti L. profundicola varujeta le samica. Kar je posledica tega, da L. profundicola živi haremski način življenja (L. elongatus pa so monogamni). Samec vrste L. profundicola zapusti samico v enem ali dveh dnevih in se ponavadi znotraj istega luninega cikla pari še z katero drugo izmed samic, ki jo ima v haremu. V haremu ima ponavadi do 4 samice. Zanimivo pa je, da samica po treh do štirih dneh jajčeca prenese v jamo. Odprtina te jame pa je ponavadi tako majhna, da niti samica ne more notri, s svojim telesom pa brani vhod drugim ostrižnikom. Takole so jajčeca varna tudi pred "tatovi jajčec" iz rodu Telmatochromis.
Agresivnost: Zelo agresivni predvsem znotraj svoje vrste, agresivni pa so tudi do ostalih vrst.
Posebnosti: Lepidiolamprologus profundicola prepoznamo po razmeroma majhnih očeh v povezavi z velikostjo ostrižnika. Vrsti L. profundicola in L. elongatus najdemo v jezeru velikokrat skupaj na istem območju. Ponavadi vrsta L. profundicola živi na večjih globinah in ni tako številna kot L. elongatus.
Omenjenima vrstama pa je podobna še ena vrsta. In sicer je to Lepidiolamprologus mimicus, ki je bila prej poznana pod imenom Lepidiolamprologus sp. 'profundicola tanzania'. Sploh z leti postane vrsta L. mimicus zelo podobna vrsti L. profundicola. Tako, da so celo domneve, da naj bi se vrsta L. mimicus razvila iz vrste L. profundicola. Najdemo pa vrsto L. mimicus v jezeru skupaj z obema omenjinima (L. elongatus in L. profundicola)

Lepidiolamprologus profundicola 'Ifala Village'
Fotografija: © by Mattia Matarrese


Lepidiolamprologus profundicola 'Ifala Village'
Fotografija: © by Mattia Matarrese




Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.