Xenotilapia ornatipinnis.jpg Xenotilapia ornatipinnis 'Burundi'.jpg Xenotilapia ornatipinnis 'Karago'.jpg
Previous pageXenotilapia ornatipinnis 'Karago'
Fotografija:

© by Joanna Adamska-Maślanka

Skupina/Rod: Ectodini/Xenotilapia
Biotop: Večinoma jih najdemo na globokih peščenih in blatnih območjih. Najglobje so jih našli celo na 160 m. Po drugi strani pa jih lahko najdemo tudi na zelo majhnih globinah okoli 5 do 15 m. Vseeno se zdi, da ima večinoma ta vrsta raje večje globine, v plitvejše vode pa se premakne samo ponoči (verjetno zaradi potrebe po iskanju hrane).
Običajna odrasla velikost: Samci zrastejo do velikosti 13 cm, samice so nekoliko manjše. V prvem letu zrastejo do 8 cm in takrat postanejo spolno zreli.
Razlika med spoloma: Samci imajo lepo obarvano hrbtno plavut, ki se različno obarva odvisno od smeri svetlobe in horizontalne biserne linije vzdolž telesa. Samice imajo povsem srebrno telo in 5 do 7 nerazločnih črnih pik na hrbtni plavuti.
Priporočljiva velikost akvarija: 250 L
Ureditev akvarija: V akvariju je Xenotilapia ornatipinnis razmeroma mirna vrsta in samci se bodo med sabo samo preganjali, nikoli pa poškodovali en drugega.
Na dnu akvarija naj bo fini pesek, ki ga naj prekinjajo posamezni manjši kamni, ki bodo lahko služili kot meja teritorija med posameznimi pari. Kamni ne smejo biti ostri, da ne poškodujejo velikih in občutljivih oči teh ostrižnikov.
Akvarij na bo dolžine vsaj 130 cm, saj lahko imamo v takem akvariju manjšo skupino teh ostrižnikov (6 do 7).
Hranimo jih z razno zmrznjeno hrano (artemia, mysis, cyclops, bele in črne ličinke komarjev) in pa z kvalitetno luskasto hrano.
Hrana: Ima kratek prebavni trakt dolžine le 90 mm, kar nakazuje da gre za mesojedega ostrižnika (carnivore). Tudi pri analizi prebavil so odkrili, da se v glavnem prehranjuje z ličinkami komarjev, majhnimi rakci in ostalimi manjšimi nevretenčarji. Tako kot je običajno za Xenotilapije se prehranjuje s precejanjem peska.
Razmnoževanje: Ustonoša. Jajčeca oz. mladice nosi samo samica (materinska ustonoša torej). Spol lahko ločimo pri velikosti nekje 5 cm, ko se začne samec obarvati. Samec zavzame majhen teritorij, ki pa ni vizualno označen (torej ne gradijo gnezd) in poizkuša dvoriti vsaki samici, ki gre mimo. Število mladic je ponavadi okoli 50, samica pa jih nosi nekje 3 tedne, preden jih izpusti. Noben od staršev po izpustvi mladic več ne skrbi za njih.
Agresivnost: Miren ostrižnik tako znotraj vrste, kakor tudi do drugih vrst.
Komentar: Xenotilapia ornatipinnis je bila prva izmed Xenotilapij, ki živijo na večjih globinah in se je začela množično uvažati za akvaristične namene. Še vedno pa je tudi danes dobavljiva za sprejemljivo ceno, kar je verjetno tudi posledica tega, da ni tako sramežljiva in občutljiva, kot nekatere druge Xenotilapije in je tako primerna za družbo drugim ostrižnikom iz globokih voda.

Xenotilapia ornatipinnis 'Karago'
Fotografija: © by Joanna Adamska-Maślanka




Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.