Neolamprologus timidus 'Mtosi'.jpg Neolamprologus timidus 'Musi Point'.jpg Neolamprologus timidus 'Ulwile Island'.jpg
Previous pageNeolamprologus timidus 'Ulwile Island'
Fotografija:

© by African Diving Ltd

Skupina/Rod: Lamprologini/Neolamprologus
Biotop: Živijo v temnih kotičkih skalnega okolja. So vedno v tesnem stiku s podlago, nasproti katere so obrnjeni s trebuhom. Rezultat tega pa je, da pogosto plavajo z glavo obrnjeno navzdol, saj se radi zadržujejo pod previsnimi stenami in v raznih jamah.
Običajna odrasla velikost: Zrastejo malenkost manj kot podobna vrsta N. furcifer, in sicer nekje do 15 cm (celotna dolžina skupaj z repno plavutjo). Samice so za okrog 15% manjše od samcev.
Razlika med spoloma: Samci so malenkost večji od samic drugače pa vizualnih razlik med spoloma ni.
Priporočljiva velikost akvarija: 300 L
Ureditev akvarija: Če želimo opazovati naravno obnašanje teh ostrižnikov (njihovo plavanje z glavo obrnjeno navzdol) je pomembno, da akvarij oz. kamne postavimo tako, da ustvarimo previsne stene in posamezne jame, tako da čimbolj ponazorimo naravno okolje teh ostrižnikov. Lažje in varneje kot z naravnimi kamni je to seveda urediti s 3D moduli. Ti ostrižniki pa z glavo obrnjeno navzdol prihajajo tudi po hrano na površino akvarija.
Vsak posameznik te vrste zavzeto brani svoj teritorij, zato mora biti glede na velikost te vrste tudi akvarij ustrezno velik (priporočljivo 300 L ali več). V ustrezno velikem akvariju lahko imamo tudi več posameznikov, saj razen pri branjenju teritorija ne izkazujejo prevelike agresije do drugih posameznikov iste oz. druge vrste. Glede na to, da živijo v haremu naselimo na enega samca več samic. Če jih naselimo skupaj z drugimi ostrižniki pa naj bodo to torej predvsem take vrste, ki naseljujejo druga področja akvarija (npr. predstavniki peščenega dna).
Hrana: Mesojed. Prehranjujejo se verjetno podobno kot zelo podobna vrsta N. furcifer. Torej v glavnem z majhnimi rakci, ki jih najdejo v luknjah in med razpokami skal. Občasno pa tudi z jajčecami vrste Lamprichthys tanganicanus (killifish). N. timidus se vedno premika zelo blizu podlage, kar jim omogoča lažje lociranje plena. Pri lažjem lociranju plena pa jim pomagajo tudi zelo velike oči.
Razmnoževanje: Iz jezera podatki o načinu razmnoževanja niso poznani. Najverjetneje pa je zelo podobno kot pri vrsti N. furcifer. Torej haremski način življenja, pri čemer imajo samci in samice svoje teritorije, kjer se prehranjujejo. Samice teh svojih teritorijev ne zapuščajo, samec pa zapusti teritorij, ko se drsti s katero izmed samic.
V akvariju je tole vrsto uspelo razmnožiti African Diving, ki poročajo, da je število mladic nekje do 30. Mladice se zelo hitro razpršijo po akvariju in že pri velikosti 1,5 cm zavzemajo svoje teritorije, ki jih zavzeto branijo. Tudi odrasli ostrižniki zelo zavzeto branijo svoje teritorije, ampak pri tem nikoli ne poškodujejo drugih ostrižnikov (vsiljivce le podijo stran).
Agresivnost: Agresivno izkazujejo predvsem pri branjenju svojega teritorija drugače pa niso preveč agresivni. Pri preganjanju vsiljivcev iz njihovega teritorija tudi ne povzročijo ran in poškodb drugim ostrižnikom.
Komentar: Za tole vrsto je značilna trikotna oblika glave, izredno velike oči in pa plavanje oz. premikanje po habitatu tako, da so obrnjeni z glavo navzdol. Pri tej vrsti se je zato razvil izredno precizen sistem kontroliranja plavalnega mehurja, kar je verjetno posledica potrebe po natančnem premikanju glede na njihovo nenavadno gibanje. Za razliko od podobne vrste N. furcifer, pa pri vrsti N. timidus plavalni mehur zgleda ni tako občutljiv na spremembe v pritisku in tako v akvariju tudi ne prihaja do težav s plavalnim mehurjem.
Vrsta N. timidus naseljuje Tanzanijsko obalo in je bila opazovana vzdolž 100 km obale med lokacijama Kolwe Point (Cape Mpimbwe) in Kisi Island. Od zelo podobne vrste N. furcifer se razlikuje po tem, da ima luske skoraj po celem licu (pri N. furcifer je lice golo), daljše prsne plavuti in da ima drugi žarek trebušne plavuti daljši kot prvi. N. timidus si deli habitat s podobno vrsto N. furcifer med lokacija Kolwe Point in Kampempa Point, ter okrog otokov Lupita in Ulwile ter nato južneje vse do otoka Kisi. Med Kampempa Point in Mkinga Bay pa najdemo samo vrsto N. timidus, vrsta N. furcifer pa tukaj ni prisotna. Prav tako okrog ostalih otokov arhipelaga Kipili (Kamamba, Kasisi, Kerenge, Mvuna, Mwila in Nkondwe) vrste N. furcifer ni in tam najdemo samo vrsto N. timidus (okrog otokov Lupita in Ulwile, pa sta torej obe ti vrsti).

Neolamprologus timidus 'Ulwile Island'
Fotografija: © by African Diving Ltd


Neolamprologus timidus 'Ulwile Island'
Fotografija: © by African Diving Ltd


Neolamprologus timidus 'Ulwile Island'
Fotografija: © by African Diving Ltd


Neolamprologus timidus 'Ulwile Island'
Fotografija: © by African Diving Ltd


Primerjava vrste N. timidus in N. furcifer iz treh različnih lokacij, kjer najdemo obe ti vrsti skupaj.
Na slikah levo je vrsta N. timidus iz lokacij Kolwe Point (a), Musi Point (c) in Mtosi (e).
Na slikah desno je vrsta N. furcifer iz lokacij Kolwe Point (b), Musi Point (d) in Mtosi (f).
Fotografije: © by African Diving Ltd




Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.