Lepidiolamprologus sp. 'meeli-boulengeri' Kasongola.jpg Lepidiolamprologus sp. 'meeli-boulengeri' Katete.jpg Lepidiolamprologus sp. 'meeli-boulengeri' Magambo.jpg Lepidiolamprologus sp. 'meeli-boulengeri' Mbita Island.jpg Lepidiolamprologus sp. 'meeli-boulengeri' Mwila Island.jpg
Previous pageNext pageLepidiolamprologus sp. 'meeli-boulengeri' Magambo<br><font color=gray>Lepidiolamprologus sp. 'meeli southeast' Magambo</font>
Fotografija:

© by Mattia Matarrese

Skupina/Rod: Lamprologini/Lepidiolamprologus
Biotop: Najdemo jih nad peščenim dnom v okolju z redkimi polžjimi hišicami na globinah od 5 do 20 m.
Običajna odrasla velikost: Samci lahko zrastejo do velikosti 8.5 cm in so tako ponavadi preveliki za polžje hišice, v katerih živijo samo samice, ki so manjše.
Razlika med spoloma: Razen razlike v velikosti ni vidnih razlik med spoloma.
Priporočljiva velikost akvarija: 100 L (za par)
Ureditev akvarija: Na dnu akvarija naj bo droben pesek, na pesku pa nekaj polžjih hišic, v katerih živijo odrasli primerki te vrste in jih uporabljajo za razmnoževanje.
Zaradi agresije znotraj vrste, je priporočljivo, da v akvariju nimamo nikoli več kot enega samca. V dovolj velikem akvariju (cca 200 do 300 L) jih lahko naselimo skupaj z drugimi Tanganyika ostrižniki, ki naseljujejo druga področja akvarija, kot Lepidiolamprologus sp. 'meeli-boulengeri'.
Hrana: Mesojed. Prehranjuje se z raznimi nevretenčarji in tudi z mladicami drugih ostrižnikov. V akvariju jim ponudimo razno živo in zmrznjeno hrano (artemijo, cyclops, mysis,...).
Razmnoževanje: Podobno kot pri vrsti N. boulengeri je tudi pri vrsti N. sp. 'meeli-boulengeri' zaslediti tako monogaijo, kot poligamijo, pri čemer lahko ima samec v haremu tudi do 5 samic. Samec izkoplje jamo v okolici ene izmed polžjih hišic (v tem procesu lahko odkrije tudi več polžjih hišic). Samica se nato pari z samcem v eni izmed teh hišic, na teritoriju samca, a samec ne gre v polžjo hišico, ampak oplodi jajčeca od zunaj. Samec ne sodeluje pri varovanju mladic, samica, ki varuje mladice, pa se ponavadi zelo temno obarva.
Agresivnost: Znotraj vrste znajo biti agresivni (samci), do drugih ostrižnikov pa je agresiven predvsem pri branjenju svojega teritorija, ne napada in lovi pa drugih vrst izven tega območja.
Komentar: Tole vrsto je Ad Konings v svoji knjigi "Tanganyika cichlids in their natural habitat 3rd edition" smatral le za geografsko varianto vrste Lepidiolamprologus meeli. A se v svojem članku iz leta 2017 "Confusing Lepidiolamprologus" popravlja in pravi, da gre za samostojno vrsto, pri čemer navede tudi razlike (najpomembnejša razlika je v številu lusk po telesu), tole novo vrsto pa imenuje Lepidiolamprologus sp. 'meeli southeast'. Kot že ime pove je tole vrsto možno najti v jugo-vzhodnem delu jezera.
Čeprav je ta vrsta dobila ime šele leta 2017 pa je v akvaristiki prisotna že dlje časa, a večinoma pod imenom Lepidiolamprologus hecqui oz. Lepidiolamprologus meeli (prej je bila namreč smatrana kot geografska varianta te vrste). A pri Lepidiolamprologus hecqui gre za napako v identifikaciji. Vrsto Lepidiolamprologus hecqui je namreč opisal Boulenger (1899), na podlagi ribe, ki je bila najdenena v ustih velikega soma (Auchenoglanis occidentalis) a po tistem ni bila v jezeru najdena več nobena riba, ki bi ustrezala opisu, ki ga je podal Boulenger za vrsto Lepidiolamprologus hecqui, tako da je Lepidiolamprologus hecqui v bistvu "muzejska" vrsta. Glede na to na kak način sta bili opisani vrsti Lepidiolamprologus meeli in Lepidiolamprologus hecqui pa so celo domneve, da bi lahko bili ti dve vrsti ena in ista vrsta. Lepidiolamprologus sp. 'meeli-boulengeri' pa je torej druga vrsta iz jugo-vzhodnega dela jezera.

Lepidiolamprologus sp. 'meeli-boulengeri' Magambo
Fotografija: © by Mattia Matarrese




Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.