Lamprologus lemairii 'Cape Mpimbwe'.jpg Lamprologus lemairii 'Cape Nangu'.jpg Lamprologus lemairii 'Chikalakate'.jpg Lamprologus lemairii 'Isanga'.jpg Lamprologus lemairii 'Kabwe'.jpg
Previous pageNext pageLamprologus lemairii 'Chikalakate'<br><font color=gray>Lepidiolamprologus lemairii 'Chikalakate'</font>
Fotografija:

© by Ad Konings

Skupina/Rod: Lamprologini/Lamprologus
Biotop: Je predator, ki živi v vmesnem okolju, tako v plitvih, kakor tudi v zelo globokih vodah.
Običajna odrasla velikost: Samci zrastejo do velikosti 25 cm, samice pa so nekje za eno tretjino manjše.
Razlika med spoloma: Samci so precej večji od samic.
Priporočljiva velikost akvarija: 400 L
Ureditev akvarija: Na dnu akvarija naj bo droben pesek, s pomočjo kamnov pa zagotovimo čim več prehodov in jam za skrivanje
V akvariju jih imejmo v paru ali samca z dvema do tremi samicami z drugimi dovolj velikimi Tanganjiškimi ostrižniki, manjše vrste lahko namreč hitro postanejo njegova hrana.
Hrana: Mesojed. Spada med predatorje. Njegova najljubša hrana so mlade ribe drugih ostrižnikov. Podrobnosti njegova prehranjevanja v jezeru niso znane, domneva pa se, da se hranijo ponoči, medtem ko je prehranjevanje preko dneva zelo redko. A njegova tehnika lova na druge ribe je drugačna kor pri ostalih predatorjih v jezeru Tanganyika, ki so aktivni predatorji in vedno na preži za plenom. L. lemairii namreč na plen čaka podobno kot npr. vrsta N. polystigma iz jezera Malawi tako, da počiva na dnu (pesku), njegova obarvanost pa mu omogoča, da se lepo zlije z okolico in je tako drugim ostrižnikom precej neviden. Ti se mu zaradi tega precej približajo, ta jih pa nato nenadoma napade.
Razmnoževanje: Razmnoževanje poteka znotraj jam, ki pa je dovolj velika, da lahko vstopi le samica. Na teritoriju samca so ponavadi dve ali tri samice. Število mladic je ponavadi od 100 do 150. Za jajčeca in kasneje za mladice skrbi samo samica, ki s svojim telesom preprečuje vhod v jamo drugim ostrižnikom. Samica skrbi za mladice tako dolgo, kolikor ostanejo v jami. Ko enkrat odplavajo stran (nekje po 20 dneh) so mladice prepuščene same sebi.
Agresivnost: Razmeroma miren ostrižnik, ker pa gre za precej velikega predatorja, ga ne smemo naseliti skupaj s premajhnimi ostrižniki, da ne bi le ti postali njegova hrana.
Komentar: Tale vrsta je bila prvotno opisana kot Lamprologus lemairii - Boulenger (1899). Kasneje je bila premeščena med Lepidiolamprologuse (Stiassny 1997). A sta kasneje Takahashi (2001) in Schelly (2006) z analizo DNA ugotovila, da se L. lemairii ne ujema z nobenim izmed 10 različnih Lepidiolamprologusov, ki so bili vključeni v analizo. Nasprotno se je izkazalo, da je glede DNA zelo blizu vrsti L. callipterus. Tako da je bila ta vrsta vrnjena v rod Lamprologus, kjer je bila že prej.



Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.