Cyprichromis sp. 'leptosoma kigoma' Cape Bangwe.jpg Cyprichromis sp. 'leptosoma kigoma' Cape Kabogo.jpg Cyprichromis sp. 'leptosoma kigoma' Ifala Village.jpg
Next pageCyprichromis sp. 'dwarf jumbo' Cape Bangwe<br><font color=gray>Cyprichromis sp. 'leptosoma kigoma' Cape Bangwe</font>
Fotografija:

© by Mattia Matarrese

Skupina/Rod: Cyprichromini/Cyprichromis
Biotop: Odprte vode globokih skalnatih obal. Živi na globinah od 5 do 30 m v večjih jatah.
Običajna odrasla velikost: Doseže velikost do največ 10 cm.
Priporočljiva velikost akvarija: 300 L
Ureditev akvarija: Priporočljiv je akvarij velikosti vsaj 300 l ali več, v katerega naselimo vsaj 3 do 4 samce in še vsaj 1x toliko samic. Če bomo naselili le enega samca v akvariju ne bo možno opazovati zanimivega tekmnovanja med samci za zagotovitev tri-dimenzionalnega teritorija, v primeru dveh samcev, pa bi do morebitnih bojev prihajalo le med tema dvema, zato je boljše, da je samcev več, da se agresija malo porazdeli.
Malenost manj agresivna kot prava C. leptosoma, zato jih lahko naselimo skupaj s skoraj vsemi ostrižniki peščenega dna.
Akvarij uredimo tako, da bo v njem nekaj kamnov, ki zagotavljajo zaščito, a teh vseeno naj ne bo preveč, saj je potrebno zagotoviti tudi dovolj odprtega prostora za plavanje. Izbira peska za te ostrižnike ni bistvenega pomena, saj se ne prehranjujejo iz dna akvarija, pesek tudi nima pomena pri njihovi drsti.
Hrana: Mesojed. Njihova glavna prehrana v naravi je zooplankton (ko tega ni na voljo pa se hranijo tudi z manjšimi nevretenčarji). Zooplankton love s svojimi malce nenavadnim usti, ki se raztegnejo. Treba je vedeti, da so Cyprichromisi izvrstni plavalci in samo tako raztegnejena usta, ki morda malce spominjajo na sesalec, pripomorejo, da ulove čim več zooplanktona.
Razmnoževanje: Materinska ustonoša. Samec vzdržuje tri-dimenzionalni teritorij v odprtih vodah in poizkuša privabiti samice, ki plavajo mimo na parjenje. Če se samica odzove samec upogne telo in začne tresti trebušni plavuti. Ko se samica dodakne trebušne plavuti, samec izpusti spermo, samica pa hitro odloži jajčece (ali več teh) in jih takoj za tem pobere v usta. Tole se nadaljuje, dokler samica ne odloži vseh jajčec. Samica nosi jajčeca približno tri tedne. Število mladic pa je ponavadi od 8 do 15.
Agresivnost: Malenkost manj agresivna kakor pa prava C. leptosoma, zato je primerna tudi za naselitev skupaj z malo šibkejšimi vrstami peščenega dna.
Komentar: Tale vrsta se je dolgo smatrala za geografsko varianto vrste C. leptosoma. Po velikosti je sicer bližje C. leptosomi, ampak njena mat obarvanost, predvsem glave, ki je rumeno rjave (pri C. leptosomi pa sijoče modra) in pa rahlo manj agresiven temperament od C. leptosome, pa je bližje vrsti C. sp. 'leptosoma jumbo'. Od tukaj tudi ime 'dwarf jumbo'.
Naseljuje predvsem območje južno od Kigome, a verjetno je razširjena še bolj in sicer od meje med Burundi in Tanzanijo na severu pa do lokacije Halembe.
Samci so polimorfični. In sicer imajo nekateri samci rumeno obarvano repno plavut, drugi pa modro. Samice so bež barve z rumeno podrepno plavutjo.

Cyprichromis sp. 'dwarf jumbo' Cape Bangwe
Fotografija: © by Mattia Matarrese


Cyprichromis sp. 'dwarf jumbo' Cape Bangwe
Fotografija: © by Mattia Matarrese


Cyprichromis sp. 'dwarf jumbo' Cape Bangwe
Fotografija: © by Mattia Matarrese


Cyprichromis sp. 'dwarf jumbo' Cape Bangwe
Fotografija: © by Mattia Matarrese


Cyprichromis sp. 'dwarf jumbo' Cape Bangwe
Fotografija: © by Mattia Matarrese




Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.