Cyathopharynx sp. 'neon streak' Cape Mpimbwe, Katondo Point
Cyathopharynx foae 'Cape Mpimbwe, Katondo Point'
Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.
Kljub temu, pa je to vrsta, ki akvarista s svojo lepoto nagradi za vložen trud, če le imamo na voljo dovolj velik akvarij. Minimalna velikost akvarija naj bi bila 500 L. Bo pa v takem akvariju le en samec postal teritorialen, gradil gnezdo v obliki vulkana in pokazal svoje najlepše barve. Če želimo vsaj delno ponazoriti razmere v naravi, pa bi potrebovali akvarij velikosti vsaj 1000 L, v katerem bi lahko bilo teritorialnih in gradilo gnezda več samcev. Ampak tudi v tako velikem akvarju samci ne bi bili ves čas čudovito obarvani, saj izven sezone parjenja izgubijo barvo in postanejo sivi.
C. foae mora biti glaven ostrižnik v akvariju, saj bo le tako pokazala ta vrsta svoje najlepše barve. Zato je nikakor ne naselimo skupaj z agresivnimi vrstami, npr. Tropheusi (tile njim lahko tudi kaj hitro odgriznejo čudovite prsne plavuti, ki se potem več nikoli ne obnovijo). Primerne vrste za naselitev z njimi so predvsem tiste iz rodov Ectodini, Eretmodini in Cyprichromini.
Kamni za akvarij s temi ostrižniki niso nujni, lahko pa pomagajo pri ustvarjanju teritorijev. Nasprotno pa je obvezna precejšnja količina finega peska iz katerega nato samci zgradijo čudovita gnezda.
Da se ti ostrižniki pokažejo v svojih najlepših barvah je pomembna tudi svetloba. Samo svetloba od zgoraj ponavadi ni dovolj. Najboljše je, da akvarij doseže tudi dnevna svetloba s sprednje strani od bližnjega okna (ampak ne direktna sončna svetloba).
Ko je gnezdo pripravljeno, zvabi samec samico v svoje gnezdo, kjer se zgodi drst. Samica se lahko istočasno pari z več samci, tako da obišče več teritorijev (gnezd) samcev zaporedno. Samice ki se drstijo se ponavadi držijo skupaj v skupini in verjetno tudi istočasno izpustijo mladice. Število mladic je ponavadi od 40 do 50.
Fotografija: © by African Diving Ltd
Fotografija: © by Benoit Jonas
Fotografija: © by Benoit Jonas
Fotografija: © by Benoit Jonas
Fotografija: © by Evert van Ammelrooy