Samci so ponavadi večji od samic, kot je to slučaj pri C. brichardi in Julidochromisih skupine ornatus. Lahko pa se zgodi pri tejle vrsti tudi obratno, da so samice večje.
Priporočljiva velikost akvarija:
100 L (za par)
Ureditev akvarija:
Kakor Julidochromisi, so tudi Chalinochromis sp. 'bifrenatus' precej agresivni znotraj svoje vrste in če želimo imeti v skupinskem akvariju več kot par teh ostrižnikov naj bo velikosti vsaj 300 do 400 L. Uigran par pa lahko imamo v precej manjšem akvariju (100 L). Najboljše je, da v začetku naselimo večje število mladic in nato izoblikovan par ločimo od ostalih.
Hrana:
Kakor je značilno za vse ostrižnike skupine Julidochromis-Chalinochromis se prehranjuje z raznimi nevretenčarjih ki jih najde v bioprerastu (aufwuchsu). V akvariju sprejme večinoma vso hrano, zagotovimo pa mu tudi razno živo in zmrznjeno hrano (krill, mysis,...).
Razmnoževanje:
Chalinochromis sp. 'bifrenatus' oblikuje pare, kateri brani srednje veliko število mladic. Ob rojstvu mladi kažejo enako obliko obnašanja kot Julidochromisi, torej se večinoma plazijo po kamnih. V nasprotju z Chalinochromis brichardi pa to ohranijo tudi ko so starejši in se ne zadržujejo v "oblaku" nad drstiščem. V nasprotju z J. regani oz. J. marlieri, kjer so večje samice, pa je pri Chalinochromis sp. 'bifrenatus' ponavadi večji samec (podobno kot pri manjših vrstah Julidochromisov). Lahko pa se zgodi, da so pri tejle vrsti včasih tudi samice večje.
Agresivnost:
Znotraj vrste so precej agresivni. V času drstenja pa postanejo agresivni tudi do ostalih vrst v akvariju.
Komentar:
Vrsta Chalinochromis sp. 'bifrenatus' je bila odkrita konec 70-tih in je bila takrat smatrana kot geografska varianta vrste C. brichardi, ki ohrani vertikalne linije tudi pri odraslih ostrižnikih (kot je to slučaj tudi pri geografski varianti 'ndhoboi' vrste C. brichardi). Vendar se od C. brichardi precej razlikuje, saj ti ostrižniki ostanejo precej manjši in imajo bolj elegantno telo. Tako je dobil ta ostrižnik trgovsko ime 'bifrenatus' (zaradi podobnosti z Telmatochromis bifrenatus) in je tako ostalo več kot deset let, dokler ni Konings (1998) tole vrsto izenačil z C. popelini iz zahodne obale in ju smatral za eno in isto vrsto. Kasneje v zadnji izdaji knjige Tanganyika Cichlids in their Natural Habitat (3 edicija) pa si je premislil in je sedaj vseeno mnenja, da med vrstama C. popelini iz zahodne obale in Chalinochromis sp. 'bifrenatus' iz vzhodne obale obstajajo razlike, ki so dovolj velike, da lahko ti vrsti smatramo za dve različni vrsti.
Na videz lahko ti vrsti ločimo predvsem po črni označbi na repni plavuti. Ta je pri vrsti C. popelini vedno prisotna na repni plavuti samostojno. Pri vrsti Chalinochromis sp. 'bifrenatus' pa te označbe ni, ali pa se nadaljuje skupaj s sredinsko vertikalno linijo in ni prekinitve med črto in označbo kot pri C. popelini.
Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.