Chalinochromis cyanophleps 'Kalala Island'.jpg Chalinochromis cyanophleps 'Kipili'.jpg Chalinochromis cyanophleps 'Kisi Island'.jpg Chalinochromis cyanophleps 'Lupita Island'.jpg Chalinochromis cyanophleps 'Mvuna Island'.jpg
Previous pageNext pageChalinochromis cyanophleps 'Kisi Island'
Fotografija:

© by African Diving Ltd

Skupina/Rod: Lamprologini/Chalinochromis
Biotop: Chalinochromis cyanophleps je skrivnostna in sramežljiva riba, ki jo najdemo v skalnih okoljih z velikimi skalami. Ponavadi naseljuje najbolj temačne dele tega okolja in se zadržuje v temnih jamah. Pogosto je videna, da plava s trebuhom obrnjenim navzgor proti stropu stene oz. jame. Zelo redko je videna v odprtih območjih. Najdemo jo na globinah od 6 do 45 m, ponavadi posameznike ali pa par. Pogosto je bila videna skupaj z vrstama Julidochromis regani in Paracyprichromis nigripinnis, občasno pa tudi z Chalinochromis sp. 'bifrenatus'.
Običajna odrasla velikost: Največja velikost samca je okrog 16 cm, samice so nekoliko manjše (14 cm). V akvaristiki je s tole vrsto malo izkušenj ampak verjetno zraste v akvariju za nekje 10% večja.
Razlika med spoloma: Razen razlike v velikosti drugih vizualnih razlik med samcem in samico ni.
Priporočljiva velikost akvarija: 150 L (za par).
Ureditev akvarija: Najbolje je, da tole vrsto naselimo v parih. Izogibajmo se naselitvi več kot enega para ali pa naselitvi skupaj drugimi Chalinochromisi, saj bi to lahko vodilo v nenehno agresijo med ribami in hibridizacijo. Lahko pa jih naselimo npr. skupaj s kakim parom Julidochromisov.
Za par teh ostrižnikov je načeloma dovolj akvarij velikosti 150 L. Svetloba naj bo zelo šibka, s pomočjo kamnov pa ustvarimo čimveč jam.
Hrana: Doslej ni bila narejena nobena analiza prebavil, ampak oblika zob nakazuje na to, da se verjetno prehranjuje z mehkejšimi nevretenčarji in insekti, kot večina lamprologinov.
V akvariju jim ponudimo razno zmrznjeno hrano in ostalo kvalitetno hrano za mesojede ostrižnike.
Razmnoževanje: O razmnoževanju te vrste ni veliko znanega. Je pa bil par viden na nekaj mestih v jezeru z mladicami. Najverjetneje se razmnožuje v temnih jamah, kjer tudi skrije in varuje mladice.
V akvaristiki je do zdaj uspelo to vrsto razmnožiti bratoma Karlsson (African Diving). V šibko osvetljenem 250L akvariju je bilo narejenih precej jam. V času drsti sta v eno izmed teh izginila samec in samica in ostala tam nekaj dni. Samec je čez nekaj dni prišel iz jame in varoval pred njo samico in mladice (v akvariju je bil namreč tudi en odrasel N. pulcher). Čez nekje teden dni, sta starša mladice premestila izven jame na pesek in oba varovala mladice. Če se je katera od mladic preveč oddaljila sta jo pograbila z usti in jo odnesla nazaj k ostalim. Število mladic v akvariju je bilo okrog 70.
Agresivnost: Znotraj vrste in do podobnih vrst (ostalih Chalinochromisov) znajo biti precej agresivni.
Komentar: V akvaristiki razmeroma nepoznana vrsta (tudi opisana je bila šele leta 2014 (Kullander)).
Chalinochromis cyanophleps spada med ostrižnike, ki v jezeru Tanganyika naseljuje le majhen del območja na jugovzhodnem delu jezera (ostrižniki, ki so podobno omejeni na majhno območje v jezeru so še npr. Neolamprologus timidus, N. cylindricus, N. christyi, N. sp. 'falcicula cygnus', 'Lamprologus' sp. 'caudopunctatus kipili' in Lepidiolamprologus sp. 'meeli kipili').

Chalinochromis cyanophleps 'Kisi Island'
Fotografija: © by African Diving Ltd


Chalinochromis cyanophleps 'Kisi Island'
Fotografija: © by African Diving Ltd




Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.