Benthochromis tricoti 'Mpulungu'.jpg Benthochromis tricoti 'Samazi'.jpg
Next pageBenthochromis tricoti (Mpulungu market)
Fotografija:

© by Adrian Indermaur

Skupina/Rod: Bentochromini/Bentochromis
Biotop: Za razliko od B. horii, pravi B. tricoti ni bil nikoli viden ali ujet v razmeroma plitvih vodah skalega okolja. Tako najverjetneje naseljuje le večje globine nad peščenim oz. blatnim dnom stran od obale, kjer bi naj bili najštevilčnejši na globinah med 160 in 200m in izredno redki na globinah manj od 50 m.
Običajna odrasla velikost: Samci zrastejo do velikosti okrog 25 cm, samice ostanejo za nekaj cm manjše.
Razlika med spoloma: Samice so sivkasto obarvane brez horizontalnih linij, medtem ko so samci modro-vijolično obarvani z dvema svetlo modrima horizontalnima linijama. V primerjavi z B. horii, pri B. tricoti manjka linija, ki poteka preko prsne plavuti.
Priporočljiva velikost akvarija: Tale vrsta še nikoli ni bila ujeta živa, tako da tudi izkušenj iz akvaristke ni.
Ureditev akvarija: Tale vrsta še nikoli ni bila ujeta živa, tako da tudi izkušenj iz akvaristke ni.
Hrana: Mesojed. VNajverjetneje se hrani podobno kot B. horii - torej z zooplanktonom (copepods).
Razmnoževanje: Glede na to, da tale vrsta ni bila nikoli opazovana v jezeru in ni prisotna v akvaristiki, podatki o razmnoževanju niso znani.
Agresivnost: Glede na to, da tale vrsta ni bila nikoli opazovana v jezeru in ni prisotna v akvaristiki, podatki o agresivnosti niso znani.
Komentar: Z imenom B. tricoti je v akvaristiki zelo pogosto napačno poimenoana vrsta B. horii, za katero pa je bilo ugotovljeno, da je druga vrsta. Vse ribe v akvaristiki poimenovane kot B. tricoti so tako pravzaprav B. horii in ne B. tricoti. Prava B. tricoti namreč iz jezera, po doslej znanih podatkih, nikoli ni bila ulovljena živa. B. horii je tudi edina vrsta izmed Bentochromisov, ki jo lahko pogosto vidimo v relativno plitvih vodah (med 20 in 50 m), kamor se pride drstit. Ostali dve, B. melanoides in B. tricoti, se glede na to, da nista doslej bile videne žive na teh globinah verjetno razmnožujeta na globinah večjih od 50 m. Vse tri vrste Bentochromisov (B. horii, B. melanoides in B. tricoti) se drugače zadržujejo v velikih skupinah v globokih vodah (med 50 in 200 m). Te tri podobne vrste se razlikujejo po morfoloških značilnostih, kot so oblika telesa, ust, velikost oči, itd… Jih je pa vseeno najlažje ločiti (samce) med sabo po horizontalnih linijah, ki potekajo vzdolž telesa. In sicer ima B. horii tri svetlo modre horizontalne linije (najbolj spodnja poteka preko prsne plavuti). Včasih je pri B. horii vidna tudi tanka četrta linija med zgornjo linijo in hrbtno plavutjo. B. tricoti ima vedno samo dve horizontali liniji (manjka najbolj spodnja, torej tista, ki poteka pri B. horii preko prsne plavuti). Razlika med B. horii in B. tricoti je lepo prikazana tudi na spodnji sliki od Ad Koningsa. B. melanoides pa se od obeh prejšnjih razlikuje po tem, da nima nobenih horizontalih linij.
Prav tako kot B. horii je najverjetneje tudi vrsta B. tricoti razširjena okrog celega jezera.

Benthochromis tricoti (Mpulungu market)
Fotografija: © by Adrian Indermaur


Benthochromis tricoti (Mpulungu market)
Fotografija: © by Adrian Indermaur


Na zgornji sliki je B. horii, na spodnji pa B. tricoti.
Ta primerek B. tricoti je bil ujet zraven med preostalimi B. horii skupaj v isti ribiški mreži na lokaciji Samazi v Tanzaniji.
Fotografija: © by Ad Konings




Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.