O naravnem habitatu te vrste je znano precej malo. Večina primerkov je bila ujeta na globinah od 70 do 100 m nad skalnato podlago. In sicer so bili ti primerki ujeti v Congu (Kalemie, Tembwe Deux) in potem tudi na večih lokacjah v Zambiji (Nsumbu Bay, Mutondwe sland, Kalambo Lodge,...). Vse lokacije torej v južnem delu jezera, tako da zaenkrat ni znano ali se ta vrsta nahaja tudi v severnem delu jezera, kjer najdemo npr. vrsto B. horii. B. melanoides si ponavadi deli habitat s preostalima dvema vrstama iz tega rodu (B. horii in B. tricoti).
Običajna odrasla velikost:
Zrastejo do velikosti okrog 17 cm.
Razlika med spoloma:
Samice so sivkasto obarvane brez horizontalnih linij. Tudi samci te vrste nimajo horizontalnih linij in so sivkasto obarvan. Imajo pa samci značilno črno označbo na vratu in takoj pred to označno še eno večjo svetlikajočo označbo. Po ostalem delu telesa (na zgornjem delu boka, na repni plavuti..), pa imajo na večih mestih še manjše svetlikajoče označbe, ki se ponoči svetijo.
Priporočljiva velikost akvarija:
500 L oz. vsaj 150 cm dolžine in 60 cm višine za par oz. harem samca z nekaj samicami.
Ureditev akvarija:
B. melanoides mogoče ni tako barvita riba kot preostali vrsti iz tega rodu (B. horii in B. tricoti), je pa s svojimi svetlikajočimi oznakami prav tako izredno zanima, ki pa potrebuje precej velik akvarij in v primeru skupinskega akvarija predvsem mirno družbo. Primerne za družbo so jim predvsem mirnejše ribe peščenega dna iz rodov Xenotilapia, Ectodus, Enantiopus, itd..
Naselitev je možna v parih oz. v primeru večjega akvarja tudi skupina večih samcev in samic. T. Andersen je v svojem akvariju imel uspešno skupino 4 samcev in 3 samic. Tako, da za razliko od B. hori samci pri tej vrsti med sabo niso tako zelo agresivni.
Za par oz. harem samca z nekaj samicami naj bo akvarij dolžine vsaj 150 cm. Pomembna pri tej vrsti pa je tudi višina akvarija (vsaj 60 cm). V primeru skupinskega akvarija naj bo ta še večji. V akvariju zagotovimo vsaj en večji kamen z ravno površino, na katerem bo samec zgradil gnezdo za razmnoževanje. Na dnu akvarija naj bo droben pesek. Glede na to, da je to vrsta iz večjih globin, naj bo akvarij precej šibko osvetljen.
Hrana:
Mesojed. V jezeru se v glavnem prehranjujejo z zooplanktonom (copepods). V akvariju jim zagotovimo razno manjšo živo in zmrznjeno hrano (Cyclops, Daphnia, Artemia...).
Razmnoževanje:
Razmnoževanje v jezeru še ni bilo opazovano. O drstenju v akariju pa poroča T. Andersen, pri katerem se je njegovih akvarijh odvilo nekaj drsti. Način drstenja je zelo podoben kakor pri vrsti B. horii. T. Andersen poroča, da je največje število jajčec, v njegovih akvarijih bilo 8. Podobno kot pri vrsti B. horii, tudi samica te vrste mladice iz ust spušča postopoma tudi z več tedenskim zamiki.
Agresivnost:
Spada med mirnejše Tanganjiške ostrižnike, zato ga ne naselimo skupaj z agresivnejšimi vrstami.
Komentar:
Tale vrsta s pogosto deli habitat s preostalima vrstama iz tega rodu (B. horii in B. tricoti). Se pa od njiju enostavo loči po tem, da samci te vrste po telesu nimajo nobenih horizontalnih linij. Zanimivo je, da je bila ta vrsta sprva v akvaristiko pripeljana nevede z mislijo, da gre za sub dominantne samce oz. samice vrste B. horii. A če le malo detaljneje pogledamo se vrsta B. melanoides od B. horii precej razlikuje tudi morfološko. Usta vrste B. melanoides so obrnjena bolj navzgor, oči so pa glede na telo večje kot pri vrsti B. horii (podobno večje oči glede na telo ima tudi vrsta B. tricoti).
Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.
Naselitev je možna v parih oz. v primeru večjega akvarja tudi skupina večih samcev in samic. T. Andersen je v svojem akvariju imel uspešno skupino 4 samcev in 3 samic. Tako, da za razliko od B. hori samci pri tej vrsti med sabo niso tako zelo agresivni. Za par oz. harem samca z nekaj samicami naj bo akvarij dolžine vsaj 150 cm. Pomembna pri tej vrsti pa je tudi višina akvarija (vsaj 60 cm). V primeru skupinskega akvarija naj bo ta še večji. V akvariju zagotovimo vsaj en večji kamen z ravno površino, na katerem bo samec zgradil gnezdo za razmnoževanje. Na dnu akvarija naj bo droben pesek. Glede na to, da je to vrsta iz večjih globin, naj bo akvarij precej šibko osvetljen.
Fotografija: © by Patrick Tawil
Fotografija: © by Patrick Tawil
Fotografija: © by Patrick Tawil
Fotografija: © by Patrick Tawil
Fotografija: © by Benoit Jonas
Fotografija: © by Benoit Jonas
Fotografija: © by Sébastien Ancelin
Fotografija: © by Sébastien Ancelin
Fotografija: © by Sébastien Ancelin
Fotografija: © by Mark Smith
Fotografija: © by Mark Smith