Cyprichromis microlepidotus 'Ubwari'.jpg Neolamprologus longicaudatus 'Ubwari'.jpg Petrochromis famula 'Ubwari'.jpg
Next pageCyprichromis microlepidotus 'Ubwari'
Photo: © by Jovan Ćurčić Photo: © by Martin Blažek


Skupina/Rod: Cyprichromini/Cyprichromis
Biotop: Odprte vode globokih skalnatih obal. Živi na globinah od 5 do 30 m. Najdemo jih v velikih jatah skupaj z C. leptosoma, C. sp. 'Leptosoma Jumbo' in tudi z Paracyprichromis nigripinnis in P. brieni. Te jate lahko štejejo tudi nekaj tisoč posameznikov.
Običajna odrasla velikost: Samci te vrste lahko zrastejo do velikosti 12 cm. Samice so za kak cm ali dva manjše.
Priporočljiva velikost akvarija: 350 L
Ureditev akvarija: V akvariju je lahko nekaj kamnov a ne preveč, zagotoviti je namreč potrebno predvsem dovolj odprtega prostora za plavanje. Izbira peska za te ostrižnike ni bistvenega pomena, saj se ne prehranjujejo iz dna akvarija, pesek tudi nima pomena pri njihovi drsti.
Priporočljivo je imeti jato 10 ali več rib.
Hrana: Mesojed. Njihova glavna prehrana v naravi je zooplankton. Občasno pa jim teknejo tudi manjši nevretenčarji (predvsem, če zooplanktona ni na voljo).
Razmnoževanje: Materinska ustonoša. Samec vzdržuje tri-dimenzionalni teritorij v odprtih vodah in poizkuša privabiti samice, ki plavajo mimo na parjenje. Če se samica odzove samec upogne telo in začne tresti trebušni plavuti. Ko se samica dodakne trebušne plavuti, samec izpusti spermo, samica pa hitro odloži jajčece (ali več teh) in jih takoj za tem pobere v usta. Tole se nadaljuje, dokler samica ne odloži vseh jajčec. Jajčec je ponavadi zelo malo (od 5 do 10). Samica nosi jajčeca približno tri tedne.
Agresivnost: Razmeroma miren ostrižnik, ki ga lahko imamo skupaj z različnimi ostrižniki iz peščenega dna.
Komentar: C. microlepidotus naseljuje severni del jezera. Na zahodni strani jih najdemo severno od lokacije Kalemie (Congo) in nato ob obali proti severu jezera in nato ob vzhodni obali nazaj proti jugu do lokacije Sibwesa v Tanzaniji.
Najdemo jih v nekaj geografskih variantah a se te ne razlikujejo med sabo tako kot npr. pri vrsti C. sp. 'leptosoma jumbo'. Samci te vrste so polimorfni, tako da se barvno razlikujejo tudi znotraj iste populacije. Podobno kot pri vrsti C. leptosoma je repna plavut lahko rumena ali modra. Barvno pa se razlikujejo tudi ostali deli telesa, tako da je dejansko ni dveh čisto enako obarvanih samcev. Samice so bež oz. svetlo rjave barve.
Včasih se je ta vrsta smatrala za sestersko z Cyprichromis pavo, ki naseljujejo nasprotno stan jezera (torej južno). Vendar si ti vrsti nista podobni, ne morfološki in ne po obnašaju. Razlikueta se po tem, da imajo C. microlepidotus krajše trebušne plavuti in način razmnoževanja je pri C. pavo drugačen kot pri C. microlepidotus. Čeprav ti vrsti naseljujeta vsak svoj del jezera, pa ju najdemo tudi skupaj na majhnem območju na vzhodni strani jezera v Tanzaniji in sicer med lokacijama Lubulungu River in Lyamembe.

Cyprichromis microlepidotus 'Ubwari'
Fotografija: © by Jovan Ćurčić


Cyprichromis microlepidotus 'Ubwari'
Fotografija: © by Jovan Ćurčić


Cyprichromis microlepidotus 'Ubwari'
Fotografija: © by Jovan Ćurčić


Cyprichromis microlepidotus 'Ubwari'
Fotografija: © by Martin Blažek


Cyprichromis microlepidotus 'Ubwari'
Fotografija: © by Martin Blažek




Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.