Eretmodus marksmithi 'Mucansi'.jpg Neolamprologus bifasciatus 'Muchansi'.jpg Neolamprologus falcicula 'Mucansi'.jpg Neolamprologus mondabu 'Mucansi'.jpg Trematochromis benthicola 'Muchansi'.jpg
Previous pageNext pageNeolamprologus falcicula 'Mucansi'
Fotografija:

© by Ad Konings

Skupina/Rod: Lamprologini/Neolamprologus
Biotop: Naseljuje vmesno okolje med skalami in peskom. Najštevilčnejši so na globinah okrog 15 m. Glede habitata se razlikuje od podobne vrste N. sp. 'Cygnus' (Ad Konings tole vrsto imenuje N. sp. 'falcicula cygnus'), ki ponavadi naseljuje čisto skalno okolje in jo najdemo v južnem delu jezera ob Tanzanijski obali. N. falcicula pa naseljuje severni del jezera in jo najdemo ob obali Burundija.
Običajna odrasla velikost: Zrastejo do velikosti okrog 8 cm. V akvariju lahko tudi malenkost več.
Razlika med spoloma: Samci in samice so na izgled zelo podobni, so pa samci malenkost večji.
Priporočljiva velikost akvarija: 100 L (za par)
Ureditev akvarija: V akvariju naj bo precej kamnov, s pomočjo katerih oblikujmo čim več prehodov in jam. Na dnu akvarija naj bo droben pesek.
Naselimo jih v paru ali pa na enega samca dve samici. Akvarija z mladicami ne zapolnijo tako hitro, kot kolonialni ostrižniki iz Brichardi kompleksa, saj je stopnja reprodukcije pri tej vrsti zelo nizka.
Hrana: Mesojed. Prehranjujejo se z raznimi mikroorganizmi in nevretenčarji, ki jih najdejo v podlagi ali v vodnem stolpcu (plankton). V akvariju jim ponudimo razno živo in zmrznjeno hrano.
Razmnoževanje: Vrsta N. falcicula živi podobno kot vrsta N. sp. 'Cygnus' in N. savoryi v parih. Ponavadi pod kakim kamnom izkoplje jamo, kjer se nato tudi zgodi drst. Za vse te omenjene vrste je značilno izredno malo število mladic (nekje od 1 do 5). Za razliko od preostalih Princes, ki se združujejo nekatere v ogromne skupine oz. kolonije (N. brichardi, N. pulcher,...), nekatere v manjše skupine (npr. N. walteri), se te tri vrste ne združujejo v skupine, torej ne živijo v kolonijah.
Agresivnost: Znotraj vrste znajo biti agresivni, do drugih vrst pa so v glavnem tolerantni.
Komentar: Do nedavnega so bile vse vrste "walteri" tipa združene pod enotno vrsto N. falcicula. Kasneje je bila opisana vrsta N. walteri, ki se razlikuje od opisa vrste N. falcicula po morfolških značilnostih, obarvanosti in geografski distribuciji. Glede na delo, ki sta ga opravila Verburg & Bills (2007) imamo sedaj 3 oz. 4 podobne vrste, ki pa se med seboj vseeno razlikujejo. To so vrste N. falcicula, N. walteri in N. sp. 'Cygnus' (Ad Konings tole vrsto imenuje N. sp. 'falcicula cygnus') in pa še četrto vrsto N. chitamwebwai, ki pa naj bi bila le ekološka različica vrste N. walteri, ki se je prilagodila na življenje v drugačnem habitatu. Ad Konings sicer v svoji zadnji knjigi (2015) smatra vrsto N. chitamwebwai kot sinonim vrste N. falcicula in podobno razmišlja tudi za vrsto N. walteri, ampak zopet brez nekih tehtnih razlogov in le na podlagi njegovega osebnega mnenja (zanimivo pa je, da je sinonimizacijo N. chitamwebwai sprejel tudi CAS). Mi bomo vse te vrste vseeno obravnavali kot samostojne vrste, dokler ne bo dokazno nasprotno.
Za vrsto N. falcicula in njej podobne vrste (N. walteri, N. chitamwebwai in N. sp. 'Cygnus') je značilen črni rob na koncu hrbte in na repni plavuti. N. falcicula se od podobnih vrst N. walteri in N. chitamwebwai vizualno razlikuje najbolj po tem, da na hrbtni plavuti nima opaznega vzorca, kot ga imata N. walteri in N. chitamwebwai. Izmed vseh teh vrst so najlepše obarvane mladice vrste N. sp. 'Cygnus', tudi mlajši ostrižniki te vrste imajo po telesu rumene pege, ki pa pri starejših posameznikih izginejo in tako so odrasli ostrižniki puste sive barve.
Vrsta N. falcicula je torej sedaj omejena na severni del jezera, kjer jo najdemo okrog lokacije Magara. Na podlagi populacije na lokaciji Magara, je bila ta vrsta tudi opisana (Brichard 1989). V preteklosti so bile pod N. falcicula smatrane še tudi nekatere populacije južneje, ki pa se sedaj smatrajo kot druge vrste (npr. vrsta N. sp. 'Princess Lyamembe' in pa populacije na lokacijah Mkuyu Point in Ifala Village, ki so verjetno vrsta N. walteri in ne N. falcicula).
Od Princes si N. falcicula v jezeru deli habitat z vrstama N. savoryi in N. brichardi.
Več o tej vrsti in o razlikah te vrste z zgoraj omenjenimi podobnimi vrstami pa si lahko preberete na facebook strani African Diving Ltd:
1. del
2. del
3. del



Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.