Interochromis loocki 'Kala'.jpg Julidochromis cf. marlieri 'Kala'.jpg Lepidiolamprologus kendalli 'Kala'.jpg Neolamprologus brichardi 'Kala Bay'.jpg Neolamprologus caudopunctatus 'Kala'.jpg
Previous pageNext pageLepidiolamprologus kendalli 'Kala'
Fotografija:

© by Ad Konings

Skupina/Rod: Lamprologini/Lepidiolamprologus
Biotop: Živijo v skalnem okolju, kjer jih lahko najdemo v plitvih vodah, kakor tudi na globinah več kot 45 m. Poleg skalnega okolja jih najdemo tudi v vmesnem okolju a prav tako v bližini skal.
Običajna odrasla velikost: Samci dosežejo velikost 22 cm, samice so nekje za 25% manjše.
Razlika med spoloma: Razen razlike v velikosti (samci so precej večji) ni vidnih razlik med spoloma.
Priporočljiva velikost akvarija: 500 L (priporočljiva je dolžina 200 cm)
Ureditev akvarija: V akvariju naj bo predvsem precej kamnov, s pomočjo katerih ustvarimo čim več prehodov in jam. Akvarij naj ima obvezno pokrov in zaprte vse luknje, saj lahko že pri mali velikosti hitro skočijo iz akvarija.
V akvariju lahko imamo par ali pa posamezen primerek. Znotraj vrste so izjemno agresivno in v primeru, da bo v akvariju več kot par, se bodo z veliko verjetnostjo pobili. Če kupujemo mladice, je priporočljivo, da jih kupimo cca. 6 kom in ko se izoblikuje par ostale ločimo. Za sostanovalce lahko v dovolj velikem akvariju izberemo ostale mesojede Tanganjika ostrižnike, ki pa so dovolj veliki, da jih Lepidiolamprologus kendalli ne bi vzel za malico (npr. vrste iz rodu Altolamprologus, Chalinochromis...)
Hrana: Mesojed. Podobno kot ostali večji Lepidiolamprologus je tudi L. kendalli predator, ki se v glavnem hrani z manjšimi ostrižniki. V akvariju je potrebno zagotoviti hrano z veliko vsebnostjo proteinov. Ponudimo jim razno zmrznjeno hrano (ribe, krill,...).
Razmnoževanje: Glede na opazovanja v naravnem okolju se L. kendalli najraje razmnožuje v bolj globokih vodah vmesnega okolja. Jajčeca odloži podobno kot ostali večji Lepidiolamprologusi kar na odprto mesto, saj je to dovolj močan ostrižnik, da jih lahko obrani na takem prostoru. Jajčeca in mladice branita oba starša, podobno kot je to običaj pri ostalih Lepidiolamprologus (razen pri vrstah L. mimicus in L. profundicola). Število jajčec je opazno manjše kot pri vrti L. elongatus, ampak jih je lahko vseeno več kot 500.
Zanimivo je, da lahko predvsem v akvariju samica po drsti postane agresivna do samca in ga podi stran. To je verjetno posledica obnašanja iz jezera, kjer samica brani prostor bliže jajčecam, samec pa zunanji del teritorija.
Agresivnost: Predvsem znotraj vrste znajo biti zelo agresivni. Do ostalih vrst pa se poveča agresija predvsem ob branjenju mladic.
Komentar: Po obliki telesa in obarvanosti spominja na vrsto L. elongatus, a se od te vrste enostavno loči po tem, da ima vzorec tudi po glavi, L. elongatus pa ne. V jezeru pa je to precej redkejša vrsta kot L. elongatus in jo najdemo skoraj vedno samostojno, kako se pomika skozi habitat in išče svojo žrtev. Geografska varianta, ki jo poznamo pod imenom Black Nkambae in je bila nekaj časa smatrana kot samostojna vrsta z imenom Lepidiolamprologus nkambae je sedaj mlajši sinonim vrste L. kendalli. Torej sta L. kendalli in L. nkambae ena in ista vrsta. To je bilo dokazano tudi z analizami DNA, pri čemer se populacija z lokacije 'Nkamba Bay' ni razlikovala od različnih populacij L. kendalli.
Vrsta L. kendalli je morfološko tudi neločljiva od novo opisane vrste L. kamambae (Kulander 2012), se pa od te novo opisane vrste razlikuje malenkost po obarvanosti in po tem, da L. kamambae najdemo v vmesnem okolju med skalami in peskom nad peščenim dnom, medtem ko L. kendalli naseljuje območje okrog skal s temnimi jamami.

Primerjava različnih vrst Lepidiolamprologus:
A.) Lepidiolamprologus kamambae 'Kamamba Island'; B.) L. kendalli 'Muzi'; C.) L. elongatus 'Udachi'; D.) L. profundicola 'Kansombo'
Fotografije: © by Mikael Karlsson and Magnus Karlsson (African Diving Ltd)




Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.