Lamprologus sp. 'ornatipinnis zambia' Chimba.jpg Lepidiolamprologus sp. 'meeli-boulengeri' Chimba.jpg Microdontochromis rotundiventralis 'Chimba'.jpg Neolamprologus brevis 'Chimba'.jpg Neolamprologus modestus 'Chimba'.jpg
Previous pageNext pageMicrodontochromis rotundiventralis 'Chimba'<br><font color=gray>Xenotilapia rotundiventralis 'Chimba'</font>
Fotografija:

© by Ad Konings

Skupina/Rod: Ectodini/Microdontochromis
Biotop: Živijo v plitvejših vodah, ponavadi jih najdemo v zgornjih 10-tih metrih, kjer se nahajajo v večjih skupinah, ki lahko štejejo včasih tudi več kot tisoč posameznikov. Čeprav jih najdemo tudi v skalnem okolju, pa so vseeno najpogostejše v vmesnem okolju, kjer je dno v glavnem peščeno s posameznimi kamni.
Običajna odrasla velikost: Zrastejo do velikosti 7 cm.
Razlika med spoloma: Samci in samice pri tej vrsti so po izgledu neločljivi. Samci so mogoče le za nekaj milimetrov večji od samic.
Priporočljiva velikost akvarija: 200 L
Ureditev akvarija: Na dnu akvarija naj bo droben pesek, na njem pa posamezni kamni. Naselimo jih v večjih skupinah, saj se tudi v jezeru ti ostrižniki zadržujejo v skupinah, ki so zelo številčne (več tisoč).
Hrana: Mesojed. Prehranjuje se z zooplanktonom.
Razmnoževanje: Ustonoša. Mladice nosita oba starša. Število mladic je malo (od 6 do 15). V času nošenja mladic se starša tudi normalno prehranjujeta. Kar je zanimivo pri tejle vrsti je tole, da mladice nosita oba starša istočasno. Samica po drsti pobere manjša jajčeca (tista do velikosti 6 mm), samec pa večja.
Zanimivo je še, da se mladice te vrste velikokrat pridružijo mladicam vrst Perissodus microlepis in ko so nekoliko starejše tudi Lepidiolamprologus elongatus. V obeh primerih predatorja še vedno čuvata mladice in sprejmeta tuje mladice za svoje.
Agresivnost: Miren ostrižnik tako znotraj vrste, kakor tudi do drugih vrst.
Komentar: Tale vrsta je bila nekoč razvrščena med Xenotilapie. Je pa bilo kasneje (Kidd, 2012) z analizami DNA ugotovljeno, da ne sodi med Xenotilapie in je bila zaradi tega razvrščena v svoj rod Microdontochromis. Analize so bile sicer narejene samo pri "sestrski vrsti" M. tenuidentatus. Od Xenotilapij se razlikuje tudi po tem, da poleg zadževanja na dnu (pesku) preživi precej časa tudi v odprith vodah.



Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.